Laivanrakennusta Viega Profipressilla
Fincantieri, yksi maailman tärkeimmistä laivanrakennusyhtiöistä, jonka pääkonttori on Castellammare di Stabia, Italia, on rakentanut lautan FA Gauthier, jonka pituus on 133 metriä ja leveys 22 metriä. Kanadalaisen laivayhtiön Société des Traversiers du Québecin laiva kulkee Matane-Baie-Comeau-Godbout-reittiä Kanadassa. Se kuljettaa enimmillään 800 matkustajaa ja 180 ajoneuvoa, jotka täyttävät korkeimmat vaatimukset energiansäästöön ja vähäisiin ympäristövaikutuksiin. Italiassa rakennettu ensimmäinen nestemäistä maakaasua käyttävä lautta on täydellinen esimerkki innovatiivisen teknologian soveltamisesta, johon kuuluvat Viega Profipress-liittimet juomavesiasennukseen.
Kupariset puristusliittimet
Lautan rakennuksessa käytettiin yli 12 000 kuparista valmistettua Viega Profipress -puristusliitintä. Kupariputkien puristusjärjestelmällä on DVGW-vaatimustenmukaisuusvakuutus ja se on Italian standardin UNI 11065 mukaista luokan 1 puristusliitäntöjen osalta.
Profipress-liittimien tärkein ominaisuus on, kuten kaikkien Viega-puristusliittimien, SC-Contur vuodonilmaisin, joka paljastaa mahdolliset unohdetut puristukset järjestelmän ensimmäisellä täyttämisellä tai vuototestin aikana.